A következő címkéjű bejegyzések mutatása: előétel. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: előétel. Összes bejegyzés megjelenítése

Juhtúrós kiflik

Puha, omlós, nagyon ízletes, érdemes kipróbálni.

Hozzávalók: 30 dkg liszt, 3 evőkanál zsír, kb. 2-2,5 dl tej, 2,5 dkg élesztő, 1 csapott evőkanál cukor, 1 mokkáskanálnyi só; a töltelékhez: kb. 15 dkg juhtúró, 1 tojás fehérje; a tetejére: 1 tojás sárgája, 1 kanál tej, szezámmag, köménymag.



Elkészítése: 2 dl tejet meglangyosítunk, elkavarjuk benne a cukrot, felfuttatjuk az élesztővel. A liszthez adjuk, a hozzávalókkal és langyos tejjel lágy tésztát gyúrunk. 
Megkelesztjük, 3 cipót veszünk belőle, mindegyiket kör alakúra és kb. 0,5 cm vastagra nyújtjuk. 
A szélesebb végére halmozzuk a kissé felvert tojásfehérjével elkavart morzsolt túrót. 
A kifliket feltekerjük. 
A tejet a tojássárgájával elkavarjuk, lekenegetjük vele a kifliket, megszórjuk a magokkal. 
Kelni hagyjuk, majd előmelegített sütőben aranysárgára sütjük.

Ritka csemege: töltött libanyak libamájas töltelékkel

Már írtam róla mennyire sajnálom, hogy  már nem tartunk libát, mivel egyrészt finom a húsa, másrészt nagyon sokféleképpen elkészíthető. 
Az egyik kedvencem a töltött libanyak volt, ami igazi ínyencség. Régi emlékeim között még megtalálom, mint lakodalmi előétel. Akkoriban még vittek "ajándékot" a lakodalmas házakhoz: rizst, cukrot, lisztet, tojást, és valamilyen élő állatot, tyúkot, kakast, rucát (kacsát), libát. Ez utóbbi három nyakáról lehúzták a bőrt, és a fasírt húsból - ami szintén az előételek elmaradhatatlan része volt - megtöltötték. Megfőzték, ropogósra sütötték, majd kihűlve szépen felszeletelték. 
Nagyon sok karácsonyi asztal kedvenc fogása volt nálunk a családban is, azonban mióta nem tartunk libát, nem volt alkalmam enni. Valahogy minden évben készülök, hogy veszek libát, de mindig elmarad. Ha egyszer összejön, az elsők egyike, amit készíteni fogok belőle az a töltött libanyak lesz. 
💮

Hozzávalók: 1 liba nyakbőre, 10 dkg darált hús, 5 dkg libamáj (esetleg 1 csirkemáj), 2 szelet szikkadt kenyér, 1 tojás, egy kis fej hagyma, 2-3 cikk fokhagyma, só, bors, pirospaprika, ízlés szerint más zöldfűszerek: majoránna, petrezselyemzöld.


Elkészítése:
A liba nyakáról húzzuk le a bőrt, a vékonyabb végét vastag tűvel varrjuk be. Enyhén sózzuk, tegyük hűtőbe felhasználásig. 
A darált húshoz adjuk a beáztatott, kinyomkodott kenyérszeleteket, a tojást, a zúzott fokhagymát, sózzuk, borsozzuk, ne felejtsük, hogy a nyak maga is sós egy kicsit. 
A hagymát apróra vágjuk, zsiradékban megfuttatjuk, hozzákaparjuk a májat és készre sütjük, belekavarjuk a zöldfűszereket, kihűtjük.
A darált húshoz adjuk és alaposan összedolgozzuk.
Egy kiskanál segítségével megtöltjük a nyakat, jó szorosan. Ha a töltelék kevésnek bizonyulna (nem valószínű), főzzünk hozzá egy kemény tojást, vágjuk apró kockákra, és kavarjuk a húshoz. 
A megtöltött nyak felső részét is bevarrjuk, lobogva fővő vízbe tesszük, a tüzet közepesre mérsékelve 15 percig főzzük. Erre azért van szükség, hogy a bőr megfőjön, másképp sütés közben megkeményedne. 
Szedjük ki a vízből, tésztaszűrőben hagyjuk kihűlni. 
Bő, forró olajban süssük minden oldaláról szép pirosra. Csak azután szeleteljük, ha már kihűlt. 

Megjegyzés: a libamáj kimaradhat, hiszen azt másképpen is elkészíthetjük. Esetleg lecserélhetjük csirkemájra. Tény, hogy májjal különlegesebb. 

Ropogós húsos palacsinta

Hozzávalók (kb. 16-18 darabhoz): 20 dkg liszt, 2 nagy tojás, 3 evőkanál olaj, 1,5 dl tej, só, ásványvíz; a töltelékhez: 50 dkg disznóhús, 2-3 cikk fokhagyma, 1 kisebb vöröshagyma, 1 babérlevél, só, bors, majoránna; a panírhoz: liszt, 2 tojás, búzadara, szezámmag; továbbá zsiradék.



Elkészítése: A hagymákat apróra vágva kevés zsiradékon kissé megpároljuk.  Hozzákavarjuk a kisebb darabokra vágott húst, felengedjük kevés vízzel, fűszerezzük, készre pároljuk, ha kihűlt ledaráljuk. A palacsinta hozzávalóiból, ásványvízzel palacsintatésztát kavarunk, vékony palacsintákat sütünk belőle. A darált hússal a palacsintákat nem túl vastagon megkenjük, ám csak félig tekerjük fel, akkor elvágjuk, így vékony, hosszúkás palacsintákat kapunk. Egy palacsintából tehát két töltött palacsintát kapunk. Lisztbe, felvert tojásba, majd búzadarával elkavart jó sok szezámmagba forgatjuk, bő, forró zsiradékban kisütjük.

Hidegen, melegen finom, de készítsünk mellé tetszés szerinti mártogatót, ha más nincs kéznél, egyszerű ketchupot, vagy ízesített tejfölt, joghurtot.

Nyári bőrsajt

Igaz, hogy a disznóvágások korszaka már rég elmúlt, vagy még messze van, de bizony néha megkívánunk egy jó kis disznótoros finomságot. Bőrsajtot igazán ritkán csinálunk nyáron, pedig nem is olyan nehéz, és nem is kell olyan nagy mennyiségben főzni, hogy napokig rájárjunk. Épp csak egy kis kóstolónak készítsük el, jól behűtve nem csak finom, de még hűsít is. Elsősorban disznóbőrre, illetve disznóbőrös-húsos részekre. Erre kiváló például a csülök, vagy a köröm, de még jobb, ha például bőrös friss szalonnát veszünk például zsírolvasztáshoz, erről lehúzzuk a bőrt, és azt főzzük meg egy csülökkel. Akárhogy is, úgy kell számolnunk, hogy egy adag bőrsajthoz szükségünk lesz egy közepes csülökre, egy körömre, és némi bőrre, vagy ha bőr nincs, akkor több körömre. Ha előrelátóak vagyunk, akkor a téli disznóvágáskor úgyis túl sok bőrből lefagyasztunk 2-3 adagot.




Nem árt, ha a körmöket, csülköt otthon kissé átperzseljük, ez jót tesz a bőrsajt ízének. Ezután alaposan tisztítsuk meg, mossuk át, és áztassuk kis ideig forró vízben, az elveszi a „bőrszagot”. Ezután a húsokat és a felvágott bőrt tegyük annyi vízbe, ami 3-4 ujjnyira ellepi. Szórjunk rá szemes borsot, sót, és jó sok felvágott fokhagymát. Félig lefedve, minél lassúbb tűzön főzzük. Amikor körülbelül félig megpuhultak a húsok, a tetején lévő zsírfoltocskákra szórjunk pirospaprikát (ez zsírban szépen oldódik), majd főzzük, míg a húsok puhák lesznek. Egy kanálban vegyünk ki kevés levet és a mutató és hüvelykujjunk között morzsoljuk el. Ha ragad, akkor kész. A húst szedjük ki, a csontokról vágjuk le, rakjuk szilikon téglalapformába. A levet szűrjük le, lassan töltsük fel a bőrsajtot, hogy a lé majd összefogja, ha megdermed. A maradék levet tegyük hűtőszekrénybe, hiszen az nagyon finom kocsonya. Próbálták már? Lekvárral a bőrsajtot? Legalább olyan furcsa ötlet, mint a rántott hús lekvárra, de működik, nagyon különleges, kóstolják meg!

Tojásos disznómájkrém

Hozzávalók: 15 dkg disznómáj, 3 tojás, 1 kisebb vöröshagyma, 1-2 cikk fokhagyma, só, bors, friss, vagy szárított zsálya, kakukkfű és rozmaring, vaj, zsiradék.




Elkészítése: A disznómájat kis kockákra vágjuk. A vöröshagymát és a fokhagymát apróra vágva kevés zsiradékon megdinszteljük. Hozzáadjuk a májat, kavargatva készre sütjük. Fűszerekkel megszórjuk, sózzuk, borsozzuk. A tojásokat felverjük, a májhoz öntjük, együtt készre sütjük. Levesszük, a zsiradékkal együtt botmixerrel kidolgozzuk, kihűtjük, a botmixerrel annyi vajat dolgozunk hozzá, hogy krémes állagú legyen, ha szükséges, utána ízesítünk. Megjegyzés: friss fűszerekkel az igazi.

Olajbogyós csirkerúd hamis ananászkompóttal

Hozzávalók: 1,50 kg csirkecomb, 8-10 közepes olajbogyó, kb. 2 ujjnyi piros és narancssárga paprika, 2-3 friss chili, vagy 1 teáskanálnyi chilipehely, 1 kisebb vöröshagyma, 2-3 cikk fokhagyma, só, bors, fél teáskanál őrölt kömény; pirospaprika; a hamis ananászhoz: 1 közepes kistök, fél citrom, citromlé, cukor ízlés szerint.


Elkészítése: Először a hamis ananászhoz a kistököt meghámozzuk, kb. 2x2 cm kockákra vágjuk, a szeletekre vágott citrommal, annyi vízben, ami ellepi, feltesszük főni. Ha felfőtt, cukorral és citromlével ízesítjük, épp csak roppanósra főzzük, saját levében kihűtjük. A csirkehúst a hagymákkal ledaráljuk, hozzáadjuk az apróra vágott paprikákat és olajbogyót. Sózzuk, borsozzuk, beledolgozzuk az őrölt köményt. Jól kidolgozzuk, olajos kézzel rudat formázunk belőle. Dupla alufóliába csomagoljuk, a végeket jól eldolgozzuk, hogy a fólia jól zárjon, közben szép rúd alakúra formázzuk. Egy tepsit sütőpapírral kibélelünk, beletesszük a rudat, és 170 fokon 45-50 perc alatt készre sütjük. Amikor kivesszük, óvatosan, kés vagy olló segítségével vágjuk fel a tetején a fóliát, vigyázva, hogy a kiáramló gőz meg ne égessen. Takarjuk ki, az egyik végéből vágjunk le egy szeletet és ellenőrizzük, hogy átsült-e. Ezután húslapáttal emeljük át rácsra, hogy kihűljön. Nem muszáj, de megforgathatjuk pirospaprikába is, így látványosabb. A hamis ananásszal kínáljuk. Megjegyzés: tulajdonképpen bármilyen édeskés-savanykás gyümölccsel vagy kompóttal jól illik.

Fűszeres kéregben sült hamis sonka

Fűszeres kéregben sült hamis sonka

Gyönyörűen szeletelhető, sonkára emlékeztető, mégis sokkal könnyebben emészthető a pácolt karaj, amit érdemes a használat előtti negyedik napon bepácolni, és a tálalás előtti napon megsütni.





Hozzávalók: 1 szép rúd, nem túl vastag karaj (kb. 1,50-1,80 kg), a házi fűszerkeverékhez: 1 evőkanál pirospaprika, 1-1 teáskanál fokhagymapor, vöröshagymapor, őrölt kömény, rozmaring, majoránna és mustármag, 1 mokkáskanál csilipehely (elhagyható, ha nem szeretjük a kevésbé csípőset sem); olaj, sütőzacskó.

Elkészítése: Először a fűszereket egy kávédarálóba mérjük és összedaráljuk. Jól záródó üvegben tároljuk, ha marad belőle. 



A húst megmossuk, a nedvességet felszárítjuk róla. Sózzuk, borsozzuk, majd bőven megszórjuk a fűszerkeverékkel


Sütőzacskóba tesszük, feltekerjük és legalább két napig pácolódni hagyjuk. Kivéve kibontjuk, meglocsoljuk olajjal, a zacskót összefogjuk és 180 fokos, előmelegített sütőben 60-70 percig sütjük. A sütőből kivesszük, a zacskót óvatosan, hogy a gőz meg ne égessen, felvágjuk, és levágunk egy próba szeletet a húsból, aminek már át kell sülnie ekkorra. Visszatoljuk a sütőbe, és kb. 20 percig sütjük, míg szép barnás, sült színt kap. Kivesszük, egy rácsra emeljük, és hagyjuk kihűlni.


*Melegen is finom, akár főételként is kínálhatjuk.

*Már melegen szépen szeletelhető, de ha hagyjuk kihűlni, papírvékony szeleteket vághatunk belőle. *Ha melegen fogyasztjuk, miután kivettük, 10 percig hagyjuk pihenni, hogy a nedvesség „elhelyezkedjen” a húsban, így nem folyik ki, és nem szárad ki a hús.

*A csípős ízek kedvelői több csilivel is készíthetik.

*Bármilyen alkalomra kiváló hidegtálakra.

*Uzsonnaként is csomagolható, gyerekek számára kevesebb fűszerrel is elkészíthető.


Fűszervajas csirkemell-tekercs



Hozzávalók: 1 kg csont nélküli csirkemell, 5 dkg zsírosabb tehéntúró, 1 csapott evőkanál vaj, 1 teáskanál szárított bazsalikom, só, fehérbors.

Elkészítése: A túrót, vajat és a bazsalikomot simára kavarjuk kevés sóval és fehér borssal. A csirkemelleket keresztben kettévágjuk, ha nagyon vastag, akkor háromba is lehet. A szeleteket óvatosan kb. fél centis  szeletekre potyoljuk, enyhén sózzuk, borsozzuk. Megkenjük fűszeres túróval, szorosan feltekerjük. Felvágott sütőpapír szeletekbe vágjuk, a két végét alaposan megszorítjuk, hogy csinos kis szaloncukorhoz hasonló csomagocskákat kapjunk. Előmelegített sütőbe toljuk, és 50 percig sütjük. Az egyik csomagot megbontjuk, ellenőrizzük, hogy elkészült-e, s ha igen, az egészet kiszedjük. Melegen is jól vágható, tetszés szerinti körettel kínáljuk.

Bazsalikomos, túrós csirkemell



Hozzávalók (4 személyre): 1 db. kb. 80-90 dkg-os csirkemell, 10-15 dkg enyhén sós túró, 2-3 ág friss bazsalikom, 2 kicsi tojás, só, bors, vaj, margarin vagy zsír.

Elkészítése: A csirkemelleket vastagságában bevágjuk ameddig tudjuk, de vigyázzunk, hogy ne vágjuk át. Kissé kiklopfoljuk, borssal megszórjuk. Sózni nem kell, a túró elég sós lesz. A csirkemell nagyságától függően 10-15 dkg sós túrót áttörünk, elkavarjuk a tojásokkal és a felvágott bazsalikommal. Alufóliát vajjal, zsírral vastagon megkenünk, a húst ráhelyezzük, megkenjük a túróval, lehetőleg szorosan felcsavarjuk, kívülről is megszórjuk borssal. Becsomagoljuk az alufóliába, előmelegített sütőben 60 percig sütjük. Az alufóliából lehetőleg még melegen csavarjuk ki.

Melegen is szeletelhető, így feltétként is kiváló, de hidegtálakra, vendégváróként is nagyszerű.
Megjegyzés: az sem baj, ha a hús kissé szétcsúszik nyersen, az alufóliával szépen megformázhatjuk sütés előtt.

Babos, pácolt sajtos saláta



Hozzávalók (4 személyre): 20 dkg vékony, enyhén fűszeres kolbász, 20 dkg kecskesajt (vagy más, enyhén sós túró), 1 kötés retek, 1 doboz babkonzerv, 1 doboz ananászkonzerv, ízlés szerint: friss uborka, lila hagyma, salátafűszer; a páchoz: 2 cikk fokhagyma, 1 teáskanál zöldkapor (szárított is jó), olívaolaj.

Elkészítése: A sajtot ajánlatos pár nappal felhasználás előtt bepácolni, úgy az igazi. Ehhez a kis kockára vágott sajtot a zúzott fokhagymával, a zöldkaporral és annyi olajjal kavarjuk el, ami elfedi, lefedve hűvös helyen (de nem hűtőben) pácoljuk. Elkészítéskor a kissé megpirított, kihűtött, felszeletelt, a salátafűszerrel ízesített kolbásszal és a zöldségekkel elkavarva kínáljuk.
Megjegyzés: Bármilyen enyhén sós sajt alkalmas a pácolásra, ami nem túl morzsolódó. Szárított fűszerekkel, olajjal, fokhagymával ízesítve kiváló csemege. Pár napi érlelés szükséges.

Májpástétom



Hozzávalók a májkrémhez: 50 dkg csirkemáj, 3 dl tej (opcionális), 1 nagyobb vöröshagyma, 3-4 cikk fokhagyma, só, bors, majoránna, kakukkfű, babérlevél; az aszpikhoz: 4 dl húsleves lé (vagy víz+ételízesítő), 0,5 dl fehérbor, 2 tasak zselatin (9 gramm); a díszítéshez: petrezselyemzöld levelek, aszalt paradicsom szeletek, 1 babérlevél (a díszítés természetesen el is maradhat).

Elkészítése: Ha nem kedveljük a máj karakteres ízét, a tejben egy éjszakára ázni tesszük, ám ha ezzel nincs gondunk, a lépést kihagyhatjuk. A felvágott hagymákat zsiradékon megdinszteljük, felengedjük kevés vízzel, és fedő alatt puhára főzzük. A levét elfőzzük, hozzáadjuk a kis darabokra vágott májat. Fűszerekkel megszórjuk, beleadjuk a babérlevelet, és kavargatva, fedő alatt megfőzzük, zsírjára sütjük, kihűtjük.
Közben a húsleves levét és a bort a zselatinnal az előírás szerint elkészítjük. Egy kisebb adagot egy kb.15-20 cm. átmérőjű edény aljába öntünk. Óvatosan elhelyezzük benne a petrezselyemzöld leveleket, a paradicsomot és a babért, hűtőbe téve bedermesztjük. Ráöntjük a maradék aszpik többségét, azt is bedermesztjük.

A lehűlt májból a nagyobb fűszereket kiszedjük, a tejszínnel botmixerrel kidolgozzuk, és rásimítjuk az aszpikra. A maradék aszpikot felmelegítjük, és lassan rálocsoljuk a májra. Egy éjszakára hűtőbe tesszük. Másnap késsel körben óvatosan megfeszegetjük, vagy kis időre forró vízbe mártjuk az edényt, és a májat kifordítjuk. Ha nem ünnepi alkalomra készítjük, és díszítés nélküli, akkor maradhat az edényben. Természetesen aszpik nélkül is készíthető.

Megjegyzés: Ha vízből és ételízesítőből készítjük az aszpikot, először pár percig főzzük együtt, hogy legyen íze. Mielőtt az edénybe öntjük, szűrjük le!

Tipp: Ha díszítést is csinálunk, ne feledjük, hogy a leveleket az edény alja felé tegyük színükkel, hogy amikor a májat majd az edényből kifordítjuk, ez legyen felül.

Csirkesonka egyszerűen



Nagyon egyszerűen elkészíthető, viszonylag jó árban lévő finomság, amit hidegtálakra, előételként kínálhatunk, de a hétköznapokban uzsonnára is csomagolhatunk. Hidegen, melegen egyaránt finom, ez utóbbi esetben bármilyen főzelékkel, körettel nagyon finom.

Hozzávalók (2 kisebb téglalap formához): 1 kg csont nélküli csirkecomb (bőrével), 50 dkg csirkemell, 2 tojás, só, bors, őrölt kömény, pirospaprika, olaj.
Elkészítése: A combokat ledaráljuk, a mellet nagyobb kockákra vágjuk. Összekavarjuk, fűszerezzük (piros paprika nem kell bele). Egy sütőpapírral kibéleljük a 2 formát, olajjal bekenjük, kb. ujjnyi vastagon csak  darált húst rakunk bele (kanál hátával jól belenyomkodjuk), majd elosztjuk a maradék húst. A tetejét kevés olajjal meglocsoljuk, a kilógó sütőpapírral befedjük. 180 fokon, légkeverésen 1 óra alatt megsütjük. Kivesszük, óvatosan leöntjük a keletkező levet, a sonkát rácsra fordítjuk. Ha kihűlt pirospaprikával bedörzsöljük.
Megjegyzés: már melegen szépen szeletelhető.

Rókagombás bruschetta



Hozzávalók (4 személyre): 50 dkg rókagomba, 1 kisebb vöröshagyma, ízlés szerint fokhagyma, metélőhagyma, pirítós, olívaolaj, lehetőleg friss bazsalikom, só, bors.

Elkészítése: A hagymákat az olívaolajon, apróra vágva kissé megdinszteljük. Rászórjuk a kisebb darabokra vágott gombát, és a felvágott bazsalikomleveleket, roppanósra sütjük, sózzuk, borsozzuk. A pirítósokat fokhagymával bedörzsöljük, ráhalmozzuk a gombát, és friss metélőhagymaszárral megszórva kínáljuk.
Megjegyzés: Napraforgó olajjal is finom, de olívaolajjal az igazi. A kenyeret már nem kell olajjal megkenni. A gombát apró kockára vágva is felhasználhatjuk, de ha nagyobb darabba hagyjuk roppanósabb, szaftosabb lesz.

Vajas, petrezselymes-fokhagymás kifli



Vacsorára, reggelire, uzsonnára. Egyszerűen finom :)

Hozzávalók 4 kiflihez: 20 dkg vaj, 3-4 cikk fokhagyma, 1 evőkanál petrezselyemlevél, 10 dkg sajt, só, bors.


Elkészítése: A vajat a megtisztított, zúzott fokhagymával és az apróra vágott petrezselyemzölddel habosra kavarjuk. Sóval, borssal ízesítjük. A kiflit rézsútosan vékony szeletekre vágjuk, minden oldalukat megkenjük a fűszeres vajjal, majd ismét összeragasztjuk. Kissé megformáljuk, a tetejére vékony szeletekre vágott sajtot rakunk. Kikent tepsibe rakjuk, forró sütőben addig sütjük, amíg a sajt ráolvad, a kifli pedig szépen megpirul. Kivesszük, kihűtjük, majd ismét rézsútosan vágjuk fel, ám ezúttal ellenkező irányból. Friss salátával, teával kiváló reggeli.

Bruschetta imádat

Életem egyik legkimagaslóbb gasztronómiai élménye volt, amikor megkóstoltam a hagyományos brushettát. Hogy lehet ilyen egyszerűen ilyen finomat készíteni? A receptjét a régi blogomon érik el itt: http://eveskozben.blogspot.com/2010/05/hagyomanyos-etvagyhozo-bruschetta.html
(Igen, elfelejtettem a jelszavát, így már nem tudtam tovább használni).

Egyszerűen elképesztő, de csak finom, nyári, napon ért paradicsomból az igazi sajnos

És egy padlizsános verzió, ami szintén nagyon finom.


Hozzávalók: 1 kisebb padlizsán, 3-4 paradicsom, 1 kisebb vöröshagyma, bazsalikomlevél ízlés szerint, só, bors, zsiradék; a tálaláshoz: pirítós, fokhagyma, zöldhagymaszár vagy metélőhagyma.


Elkészítése: A vöröshagymát apróra vágva megpároljuk, az apró kockákra vágott padlizsánt hozzáadva üvegesre pároljuk. Ekkor adjuk hozzá a szintén apróra vágott paradicsomot, a felvágott bazsalikomlevelet, sót, borsot, és az egészet addig pároljuk, míg a paradicsom már megpuhul, de nem megy szét. A pirítósokat fokhagymával bedörzsöljük, olívaolajjal megkenjük, olívaolajjal megkenjük, megpakoljuk a bruschettával, megszórjuk vágott metélőhagymával és bazsalikommal, langyosan kínáljuk, de behűtve is nagyon finom.

Fiiiinom! :)

Ropogós húsos palacsinta

Nagyváradon az ócska piac egyik sztárja a húsos palacsinta. Sokak kedvence, mindjárt a lángos után és a miccs előtt, mert olcsó és laktató, kézből jól fogyasztható. Sajtos, sonkás és darált húsos variációban kapható. Bár hozzá tartozik a piaci hangulathoz, így mindig veszünk belőle, otthon is könnyen elkészíthetjük.



Hozzávalók (kb. 16-18 darabhoz): 20 dkg liszt, 2 nagy tojás, 3 evőkanál olaj, 1,5 dl tej, só, ásványvíz; a töltelékhez: 50 dkg disznóhús, 2-3 cikk fokhagyma, 1 kisebb vöröshagyma, 1 babérlevél, só, bors, majoránna; a panírhoz: liszt, 2 tojás, búzadara, szezámmag; továbbá zsiradék.


Elkészítése: A hagymákat apróra vágva kevés zsiradékon kissé megpároljuk.  Hozzákavarjuk a kisebb darabokra vágott húst, felengedjük kevés vízzel, fűszerezzük, készre pároljuk, ha kihűlt ledaráljuk. A palacsinta hozzávalóiból, ásványvízzel palacsintatésztát kavarunk, vékony palacsintákat sütünk belőle. A darált hússal a palacsintákat nem túl vastagon megkenjük, ám csak félig tekerjük fel, akkor elvágjuk, így vékony, hosszúkás palacsintákat kapunk. Egy palacsintából tehát két töltött palacsintát kapunk. Lisztbe, felvert tojásba, majd búzadarával elkavart jó sok szezámmagba forgatjuk, bő, forró zsiradékban kisütjük.
Tipp: kiváló vendégváró egy filmezős, beszélgetős estéhez. Hidegen, melegen finom, de készítsünk mellé tetszés szerinti mártogatót, ha más nincs kéznél, egyszerű ketchupot, vagy ízesített tejfölt, joghurtot.

Céklás humusz



Hozzávalók: 1 öklömnyi cékla fele, 5 dkg csicseriborsó konzerv (lemosva), fél citrom, 2 cikk fokhagyma, 3 mokkáskanál őrölt koriander, 2 mokkáskanál fokhagyma por (vagy 1-2 friss cikk), kb. ¼ bögre szűz olívaolaj; a tahinihez: 10 dkg szezámmag, 1 cikk fokhagyma, 1 mokkáskanál só, bors, 3 evőkanál olaj, citromlé és víz.




Elkészítése: A tahinihez zsiradékmentes serpenyőben a szezámot kissé megpirítjuk (nem túl erős tűzön). Kávédarálóban megőröljük. Hozzáadjuk az áttört fokhagymát , sózzuk, borsozzuk, belekavarjuk az olajat és annyi vizet, hogy pasztaszerű anyagot kapjunk. Citromlével ízesítjük.
A céklát megfőzzük, kockákra vágjuk. Az összes hozzávalóval turmixgépbe tesszük, és annyi olívaolajjal dolgozzuk ki, hogy jól kenhető, krémes állagú legyen, fűszerezzük ízlés szerint.

Megjegyzés: jól záródó dobozban napokig eláll.

Almával töltött csirkecomb



Hozzávalók: 8 felső csirkecomb, 8 szelet sajt, 2-3 finom alma, csirkefűszer, só, bors.


Elkészítése: A combokat kicsontozzuk, mindkét oldalán óvatosan kipotyoljuk. Kevés sóval, borssal bedörzsöljük (később még megszórjuk csirkefűszerrel). Kirakjuk félujjnyira vágott almaszeletekkel, befedjük 1-1 szelet sonkával, szorosan felcsavarjuk úgy, hogy a bőrrel a végén szépen bevonhassuk. Beszórjuk csirkefűszerrel, zsiradékkal megkent alufólia lapra helyezzük, felcsavarjuk, a két végét egészen összeszorítjuk, hogy szép formát kapjon. Sütőpapíros tepsibe téve 60 percig sütjük. Kivéve óvatosan kicsomagoljuk, és visszatesszük sülni, míg szépen megpirul. Hidegen akár hidegtálakra is tehetjük, melegen körettel kínáljuk.

Leberkäse, a német húskenyér



Hozzávalók: 40 dkg disznóhús, 40 dkg marhahús, 20 dkg friss, fehér szalonna, 1 kisebb lilahagyma, só, bors, majoránna, 2,5 dl jéghideg víz.



Elkészítése: A húsokat apró lyukú darálón ledaráljuk a hagymával. Mixertálba tesszük, magas dagasztási funkción elkezdjük kidolgozni. Hozzáadjuk a fűszereket, és lassanként a jegesen hideg vizet. Alaposan kidolgozzuk, hogy masszaszerű legyen. Sütőpapírral bélelt kalácssütő formába halmozzuk, jól eldolgozzuk. Sütőpapírral lefedve 180 fokon 1 órát sütjük, ekkor a végén belevágva megnézzük, hogy elkészült-e, ha igen, visszatoljuk, míg a teteje vékony rétegben szép pirosra sül. Kivéve 10 percig hűlni hagyjuk, majd rácsra emelve kihűtjük.

Megjegyzés: Sajnos a bolti húsoknál nagy az esélye, hogy kissé összesül, mire a lé kifő belőle, de így is megéri elkészíteni. A levet a 40-ik percben öntsük le róla. Melegen feltétként kínálhatjuk, hidegen szép, vékony szeleteket vághatunk belőle, és akár uzsonnára is elvihetjük. Sokkal egészségesebb, mint az üzletben kapható társai.

Halgolyócskák



Hozzávalók (4 személyre): 50 dkg halfilé, 1 tojás, 1 kisebb hagyma fele, 2-3 cikk fokhagyma, fél piros színű paprika, 1 szelet kenyér, kenyérmorzsa, 1 teáskanál mustár, só, bors, petrezselyemzöld, friss, szezámmag.

Elkészítése: A hagymákat, a paprikát és a halfilét nagyobb darabokra vágjuk, késes aprítóban összedolgozzuk „ledaráljuk”. Hozzáadjuk a vízbe mártott, jól kinyomkodott kenyér belét, a tojást, a petrezselyemzöldet, a mustárt, sózzuk, borsozzuk, és annyi további morzsát adunk hozzá, hogy könnyen formázható, de nem kemény masszát kapjunk. Kis golyókat formálunk belőle, amit szezámmagba forgatunk, majd sütőpapírral bélelt tepsire halmozunk. Előmelegített sütőbe tolva 25-30 percig sütjük.
Megjegyzés: Édes mártogatóval is kínálhatjuk, de egyszerű kenyérrel is ízletes.